Aktualności

 

Noc Muzeów (Jan 5, 2012)


Noc muzeów to cykliczna, impreza kulturalna mająca na celu przybliżenie sztuki i zachęcanie ludzi do odwiedzania muzeów. Co roku przez jedną noc, każdy chętny, może zwiedzać dowolnie wybrane muzea, które biorą udział w akcji.

Specjalnie na tę okazję przygotowywane są niezwykłe wystawy, często w klimat wprowadzają nas aktorzy przebrani za historyczne postacie, przeważnie mamy możliwość wejścia do sal zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających. Z roku na rok Noc Muzeów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zwiedzamy za symboliczną kwotę zapłaconą przy wejściu lub za darmo.
Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W związku z dużym powodzeniem imprezy, kolejne sąsiednie miasta postanowiły organizować Noc Muzeów. W 2001 impreza uzyskała zasięg międzynarodowy. Obecnie Noc Muzeów organizuje ponad 120 miast Europy. Zdarzenie to patronuje Europejska Rada Europy. Od 2003 roku Noc Muzeów odbywa się również w Polsce, a z roku na rok coraz więcej miast przystępuje do wydarzenia (np, Będzin, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Poznań itd.). Impreza odbywa się w maju, poszczególne miasta organizują Noc Muzeów w różnych datach, więc jeśli mamy ochotę możemy nie tylko odwiedzić muzea w naszym miejscu zamieszkania, ale i również wybrać się do innych miast. Wydarzenie spotyka się z ogromnym entuzjazmem ludzi, bardzo dużo osób do swojego kalendarza „imprez obowiązkowych” dodaje Noc Muzeów i cyklicznie bierze udział w tym ciekawym wydarzeniu.

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):