Aktualności

 

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (Jan 5, 2012)


Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na całym świecie. Odbywa się co roku w lipcu, w Żydowskiej dzielnicy Krakowa – Kazimierz.

Podczas Dni Kultury Żydowskiej rozbrzmiewa wspaniały śpiew synagogalny, można posłuchać muzyki klezmerskiej, żydowskiej muzyki ludowej, chasydzkiej i klasycznej. Dla biorących udział przygotowywane są ciekawe projekcje filmowe, np. podczas ostatniego festiwalu wyświetlano film propagandowy ukazujący życie w getcie. Mamy możliwość obejrzenia ciekawych wystaw, wzięcia udziału w warsztatach, a także możemy posłuchać opowieści Żydów na temat ich kultury.  W ubiegłym roku mogliśmy być świadkami ceremonii powitania szabatu. Naprawdę warto poznać ich pasjonujące zwyczaje, sztukę oraz historię. Możemy zakupić wiele tradycyjnych przedmiotów, zobaczyć i spróbować tradycyjne przysmaki żydowskie.
Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej odbył się w 1988 roku i był dość skromną imprezą mającą na celu zrzeszenie Polaków i Żydów, którzy wymieniali się wiedzą na temat swoich kultur. Jednak sukces wydarzenia był ogromny i Festiwal Kultury Żydowskiej zyskał rangę festiwalu na skalę międzynarodową. Impreza organizowana jest przez najwybitniejszych przedstawicieli różnych dziedzin kultury i sztuki żydowskiej, skierowana zarówno do Żydów, jak i osób innej narodowości. Jest to najbardziej radykalny, oldskulowy i awangardowy festiwal kultury żydowskiej na świecie!
Tego roku Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się od 29 czerwca do 8 lipca 2012. Warto tam być!

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):