Aktualności

 

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway w Toruniu (Jan 9, 2012)


Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway w Toruniu to świetlne wydarzenie na skalę Europy. Jak dotąd odbyły się trzy edycje, które cieszyły się bardzo dużym uznaniem widzów. Celem imprezy jest przedstawienie ludziom działań artystycznych w sposób nowoczesny i atrakcyjny, ukazanie sztuki wchodzącej w przestrzeń miejską. Zdarzenie jest niekomercyjne oraz plenerowe, trwające aż pięć dni. Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway w Toruniu zmienia rzeczywistość oraz tchnie nowe życie w stare, zabytkowe mury miasta.
Projekcje przygotowywane na festiwal nawiązują do astronomii oraz innych nauk ścisłych, gdyż patronem miasta jest Mikołaj Kopernik. Sztuka audiowizualna, dostępna na wyciągnięcie ręki dla każdego widza, jest przestrzenią ekspresji artystów oraz świetnym przedstawieniem. Aby obcować z kulturą podczas Festiwalu Światła Skyway wystarczy wyjść z domu!


Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu odbyła się w sierpniu, pod hasłem „Rzućmy światło na żywioły”, projekcje można było oglądać od 20:30 do północy. Motywem przewodnim pokazów wyświetlanych na  toruńskich budynkach były cztery żywioły: ogień, woda, ziemia i powietrze.
Mnóstwo zabawy zarówno dla młodszych, jak i starszych przygotowali Nuno Maya i Carole Purnelle, tworząc wirtualne akwarium na fasadzie teatru im. Horzycy. Każdy, kto miał na to ochotę, mógł stworzyć swoją własną rybkę, wrzucić do akwarium i obserwować jak pływa wśród kompanów. Kolejną atrakcją była instalacja świetlna „Hartmann's Grid”, którego autorem był Leonardo Meigasa. Niewidzialne ściany, ujawniały się gdy kolorowe światło wydobywało się z podłoża, imitując elektromagnetyczne promieniowanie ziemi. Całości dopełniała dyskretna muzyka lecąca w tle. Na fasadzie teatru Baj Pomorski wyświetlano baśniową projekcję autorstwa polskiej grupy Epicko. Niewątpliwie dużą furorę zrobił projekt „El Sol” umieszczony na Fosie Zamkowej. Kilkanaście podświetlonych i ułożonych w klucz wiolinowy namiotów kryło wewnątrz przeróżne rzeczy. Uczestnicy mogli tam znaleźć m.in. figury muzyków, głuchy telefon, miauczącego kota, który milczał dopiero po pogłaskaniu, można było zagrać w ekstremalnego ping-ponga – na odmianę stół był okrągły, a to paletki były prostokątne. Widzów oczarowała swym rozmachem fontanna Cosmopolis. Przez 100 podświetlanych dysz fontanna wyrzucała wodę w rytm muzyki, centralna dysza symbolizująca słońce tryskała wodą na wysokość 5 metrów. Niewątpliwie najbardziej widowiskowa projekcja 3D została wyświetlona na budynku Collegium Maximum. Ponad 12 minutowy spektakl przedstawiał układ słoneczny, a także historię budynku. Wizualizacje były świetnie dopasowane do kształtu Collegium Maximum, dzięki czemu miało się wrażenie, iż autentycznie budynek na naszych oczach powstaje, pali się i zostaje odbudowany. Dodatkowo festiwal został wzbogacony występami takich gwiazd jak: Fisz, Emade i Czesław Mozil.
Bez wątpienia Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway w Toruniu jest niesamowitym wydarzeniem kulturalnym, jest to odzwierciedlenie duszy Torunia. Żadne słowa nie oddadzą piękna wyświetlanych projekcji, to po prostu trzeba zobaczyć!

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):