Aktualności

 

Rawa Blues Festival (Jan 10, 2012)


Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, ceniony także w Europie i największy na świecie, który odbywa się in-door, czyli pod dachem. Miejsce od kilkudziesięciu lat pozostaje bez zmian – jest to Katowicki Spodek. Dzięki temu festiwalowi, Katowice uchodzą za stolicę polskiego bluesa.

Pierwszy Festiwal Bluesowy odbył się na przełomie kwietnia i maja w 1981 roku i nosił nazwę I Ogólnopolskie Spotkania z Bluesem „Rawa Blues”. Blues rozbrzmiewał w śląskich knajpach takich jak: „Kwadraty”, „Plus”, „Medyk”, „Akant” i „Wahadło”, na scenach występowali m.in. Elżbieta Mielczarek, Dżem, Paweł Ostafil i Easy Rider. W kolejnych latach podczas festiwalu można było usłyszeć najważniejsze gwiazdy polskiego bluesa. Bardzo szybko Rawa Blues Festival stał się przeglądem naszego rodzimego bluesa, a w konkursowych przeglądach wyłaniano szanowanych dzisiaj bluesmanów. Cykliczne wydarzenie stworzyło odpowiedni klimat do najlepszego odbioru muzyki i umożliwiło bliskość słuchaczy z ulubionymi wykonawcami.
Co ciekawe dyrektorem Rawa Blues Festival od początku, aż do teraz, jest Irek Dudek (gwiazda polskiego rocka, lider popularnego w latach '80 zespołu Shakin' Dudi). Dzięki jego zaangażowaniu, profesjonalizmie i charyzmie, co roku jesienią do Katowickiego Spodka przybywa kilka tysięcy fanów z całej Polski.
Od 1992 roku Rawa Blues Festival osiągnęła rangę wydarzenia międzynarodowego i zaczęła gościć zagraniczne gwiazdy bluesa. W owym okresie został pobity rekord słuchaczy – około 10 tysięcy ludzi przyjechało do Katowickiego Spodka. Podczas festiwalu grały takie gwiazdy bluesa jak: Junior Wells, Carey Bell, Luther Allison, Little Charlie & Nightcats, Koko Taylor, Guitar Shorty i wielu innych. 30. jubileusz Rawa Blues Festival miał charakter retrospektywny, uczestnicy usłyszeli najlepszych wykonawców, którzy już wcześniej gościli na festiwalu. Spotkało się to z zachwytem publiczności, muzyków oraz organizatorów, a także krytyków.
Jeszcze nie ma programu na tegoroczny Rawa Blues Festival, ale organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy ustalając datę wydarzenia na 6 października 2012 roku. Znana jest również pierwsza wykonawczyni: Davina & The Vagabonds.

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):