Aktualności

 

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (Jan 18, 2012)


Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu powstał dzięki dziennikarzom: Mateuszowi Święcickiemu i Jerzemu Grygolunasowi, a także ówczesnemu gospodarzowi Opola: Karolowi Musiołowi. Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się 19 czerwca 1963 roku w nowo wybudowanym amfiteatrze. Już od 1964 roku głównymi organizatorami został Komitet „Polskie Radio i Telewizja” i Towarzystwo Przyjaciół Opola.

Impreza odbywa się cyklicznie, co roku, jedynym wyjątkiem był rok 1982, kiedy to w Polsce panował stan wojenny. Koncerty odbywały się w wielu miejscach, m. in. w Szkole Muzycznej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a imprezy towarzyszące Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu, w różnych klubach i na placach Opola.

Celem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jest przegląd piosenek minionego roku (od Opola do Opola). Festiwal odbywa się zwykle w czerwcu. Podzielony jest na cztery bloki:
- koncert SuperJedynki jest przeglądem osiągnięć muzycznych minionego roku;
- koncert Premiery daje możliwość usłyszenia najnowszych utworów;
- koncert Debiuty zrzesza debiuty estradowe;
- Kabareton, aby zadbać o wspaniały humor widzów dokonywany jest również przegląd kabaretów.

Od 2005 roku Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu trwa przez trzy dni: piątek, sobota i niedziela. Festiwal, a także poszczególne koncerty tradycyjnie otwierane są przez sygnał skomponowany przez Bogusława Klimczuka.

Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przyznawane są następujące nagrody:
- Karolinka, nagroda im. Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie;
- Grand Prix, nagroda im. Karola Musioła za najlepszą premierową piosenkę;
- Kryształowy Kamerton, nagroda dla najlepszego autora lub kompozytora;
- SuperJedynka, przyznawana dopiero od 2000 roku w wielu kategoriach: najlepszy wokalista, zespół, płyta rock, płyta pop, płyta hip-hop, płyta alternatywna, teledysk czy muzyczne wydarzenie roku itp.;

W związku z patronatem medialnym Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu jest bardzo słynny w naszym kraju, co roku wiele tysięcy widzów zasiada w amfiteatrze lub przed telewizorami, aby posłuchać polskich artystów. Tegoroczny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie już po raz 49, festiwal wstępnie datowany jest na dni od 1 do 2 czerwca 2012 roku. Organizatorzy już pracują nad koncepcją koncertów tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):