Aktualności

 

Pustynia Błędowska (Jan 20, 2012)


Pustynia Błędowska jest uważana za niezwykłe zjawisko w Polsce. Położona jest na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów (od ostatniej pochodzi nazwa pustyni). Pustynia Błędowska znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” i częściowo objęta jest specjalną ochroną. Zajmuje powierzchnię 32 km kw (długość: około 8 – 9 km, szerokość: około 3 – 4 km). Pustynia Błędowska nie jest pustynią w sensie klimatycznym, jest to literacka nazwa tego miejsca. Bez wątpienia obszar odznacza się specyficznym krajobrazem, jest to jedyny tego typu teren w Polsce.

Pustynia powstała w przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu, czyli około 2, 3 mln lat temu. Jednak około 10 tys. lat temu wskutek ocieplenia klimatu zaczęła stopniowo pojawiać się roślinność leśna i obszar ten miał taką postać aż do XIII w. Jednak miejscowa legenda głosi, iż sprawcą powstania pustyni jest diabeł, który przelatując z workiem piasku zahaczył o czubek kościelnej wieży i rozpruł worek.
Dalsza przemiana Pustyni Błędowskiej związana jest z działalnością człowieka, a zwłaszcza z przemysłem górniczo – hutniczym. Piece hutnicze opalano drzewami wyciętymi m.in. z obszarów po obu stronach Białej Przemszy. Bardzo szybko wycięto mnóstwo drzew z tamtego terenu. Dodatkowo wywóz drzew powodował zanikanie cienkiej warstwy gleby, co skutkowało odsłonięciem luźnych piasków. Dodatkowo wypas bydła praktykowany przez miejscową ludność przyspieszał odkrywanie piasków. Dzięki temu Pustynia Błędowska powstała ponownie. Wiatr przenosił piasek, tworzył rożne pokrywy oraz ruchome wydmy.
Pustynia Błędowska zajmuje obszar 32 m kw, a tylko jedna trzecia jest pokryta piaskiem. Z początkiem II Wojny Światowej teren spełniał funkcję poligonu wojskowego zarówno dla wojsk hitlerowskich, jak i polskich. Można zobaczyć pozostałości tej działalności na terenie Pustyni Błędowskiej.
Pustynia Błędowska składa się z dwóch części: mniejszej północnej oraz większej południowej. Oddziela je dolina Białej Przemszy (teren tzw. oazy pustyni). Część północna to teren o deflacyjnym typie rzeźby. Wiatr wywiał znaczne masy materiału piaszczystego z tego obszaru. Następnie utwory osadził w innych miejscach, głównie na fragmencie wschodnim. Część południowa jest bardziej urozmaicona – istnieje tam wiele form wypukłych.
Pustynia Błędowska jest bez wątpienia zjawiskiem niezwykłym jak na warunki polskie. Ostatnio obserwuje się zarastanie tego obszaru, w związku z tym prowadzone są różne czynności, aby temu zapobiec, m.in. wypas zwierząt.

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):