Aktualności

 

Turystyka medyczna w Polsce (Dec 14, 2011)


Turystyka medyczna w Polsce, z roku na rok coraz bardziej zasługuje na miano specjalności eksportowej naszego państwa. Obserwuje się częstsze wizyty obcokrajowców, których celem jest korzystanie z usług chirurgii plastycznej czy dentystycznej w Polsce. Jaki jest tego powód?

Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tu cennik. Założenie korony porcelanowej w Wielkiej Brytanii kosztuje 2,4 tys. zł, podczas gdy w Polsce za tę usługę zapłacimy około 900 zł. Gdy chcemy powiększyć piersi musimy liczyć się z kosztami w wysokości 10 do 15 tys. zł, natomiast Brytyjczycy – od 15 do 26 tys. zł, a poziom świadczonych usług nie odbiega od poziomu w innych państwach. Szacuje się, iż nasze usługi medyczne rocznie przyciągają około 300 do 350 tys. obcokrajowców. Według Stowarzyszenia Turystyki Medycznej każdy zapłaci za zabieg średnio 4,5 tys. zł. Mieszkańcy takich krajów jak: Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Norwegia, Niemcy, Dania czy Szwecja, bardzo chętnie korzystają z usług medycznych poza granicami swoich państw. W związku z tym, iż jesteśmy znacznie tańsi oraz czas oczekiwania na zabieg jest zdecydowanie krótszy, jest to bardzo dochodowy dział, który Polska powinna wypromować na arenie międzynarodowej.
Często turystyka medyczna nie polega jedynie na skorzystaniu z usług medycznych, ale i na wypoczynku poza granicami kraju. Usługi dla turystów z zagranicy to coraz częściej kompleksowa oferta leczniczo – wypoczynkowa. Coraz większym powodzeniem cieszą się uzdrowiska, np. w Świeradowej – Zdroju, gdzie znaczna część klientów to Niemcy. Szczecińska klinika stomatologiczna HAHS przyznaje, iż roczne zyski w wysokości od 30% do 50% przychodu (kilka milionów złotych) uzyskuje w związku z obsługą obcokrajowców.
Aby uzyskać jeszcze lepsze przychody, przy rosnącej konkurencji, musimy zainwestować w promocję. W sprawie reklamowania turystyki medycznej Stowarzyszenie Turystyki Medycznej prowadzi rozmowy z LOT, który mógłby ją promować w swoich zagranicznych placówkach. Będą prowadzone również inne rozmowy mające na celu reklamowanie Polskich lekarzy w Berlinie, gdyż Niemcy są największą grupą przyjeżdżającą do Polski w celu skorzystania z usług zdrowotnych. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii również znajdują się w czołówce, według specjalistycznego portalu Treatment Abroad najczęściej wybierają stomatologię (43 %), chirurgię plastyczną (29 %), zabiegi ortopedyczne (18 %) oraz zabiegi sztucznego zapłodnienia (10 %). Kryzys gospodarczy dał się odczuć również i w tej profesji, gdyż zanotowano spadek od 10% do 20% klientów obcojęzycznych w placówkach medycznych na terenie Polski.

Reviews:
Add your comment

Add your comment

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Code in the picture:
Your Name(*):
Comment(*):